O graviole
Anona mäkkoostnatá – čel. anonovité
(lat. Annona muricata)
plod, príp. aj rastlina, sa ľudovo nazýva quanabana, guanabana, corossol, cachiman, graviola, soursop
Je to malý, bohato rozvetvený strom, vysoký 3-8 m. Plod má podobu zelenej 20-30 cm dlhej pretiahnutej gule s mäkkými ostňami. Dužina je po dozretí bledo žltej farby zásaditej nasladlej chuti.
Pochádza pravdepodobne z karibských Antíl, Strednej Ameriky a severnej Južnej Ameriky. V súčasnosti sa vyskytuje aj v Ázii, Oceánii a Afrike.
V Graviole bolo objavených veľa aktívnych zlúčenín a chemických látok. Vedci rastlinu študujú už od roku 1940. V priebehu posledných desiatich rokov intenzívneho výskumu bolo izolovaných a dokázaných asi 35 annonacenových zlúčenín a biologicky aktívnych látok, ktoré vykazovali selektívnu toxicitu na nádorové bunky, bez poškodenia zdravých buniek pri najmenej deviatich typoch rakoviny.
U troch zložiek sa preukázalo, že spomaľuje rast rakovinových buniek 10000krát silnejšie ako Adriamycin, ktorý sa bežne používa ako chemoterapeutické liečivo.
Väčšina výskumov sa zameriava na nové rady látok nazývaných Annonaceous acetogenins. Graviola obsahuje tieto prírodné zlúčeniny v listoch, kôre a semenách. Plody sú nielen prvotriedne stolové ovocie, ale sa spracúvajú na džemy, sirupy, zmrzliny, pyré a džúsy, najmä v krajinách, kde sa tento druh pestuje. Najvyšší obsah účinných látok je práve v listoch a stonkách stromu.
Okrem schopnosti liečiť rakovinu, má graviola široké spektrum antimikrobiálnych účinkov, ako proti bakteriálnym, tak aj plesňovým infekciám a zaberá aj proti vnútorným parazitným červom, artritíde, reumatizme, astme, hnačke, kašeli, znižuje vysoký krvný tlak, znižuje tepovú frekvenciu, rozširuje cievy, znižuje horúčky, podporuje trávenie, zlepšuje funkčnosť pečene a používa sa pri depresiách, strese a nervových poruchách.
Výrazným spôsobom pôsobí proti kliešťovej encefalitíde. Čajom z jej listov sa v domovine lieči cukrovka.
V rôznych štátoch výskytu gravioly ako USA, Kuba, Peru, Panama, Brazília, Kamerun, Malajzia a ďalších sa bežne využíva na liečenie vyššie uvedených ochorení.
Graviola dokonca svojimi účinkami na úpravu trávenia, znižovanie cukru a krvného tlaku je vhodná pri redukčných diétach.
Bolo publikovaných niekoľko klinických štúdií o týchto zisteniach:
- V roku 1976 National Cancer Institute (http://www.cancer.gov/) preukázal, že listy a stonky z Gravioly preukazujú aktívnu toxicitu proti rakovinovým bunkám
- V roku 1997 pri klinickej štúdii nové alkaloidy nájdené v Graviole preukázali antidepresívne účinky.
- V tom istom roku Purdue Univerzity, Lafayette Indiana (http://www.purdue.edu/) publikovala informácie so správou, že Annonaceous acetogenins sú nielen účinné pri usmrcovaní nádorov, ktoré sú odolné na cytostatiká, ale tiež sa zdá, že majú zvláštny vzťah k týmto bunkám.
Ako to funguje:
Rakovinové bunky, ktoré prežijú chemoterapiu, sú tak ešte odolnejšie a stačí, aby ich zostali dve percentá, aby znovu narástli a vytvorili odolný nádor. Jedným z hlavných spôsobov, ako rakovinové bunky vyvinú odolnosť voči chemoterapii, je ten, že vytvárajú akési medzibunkové čerpadlo, ktoré je schopné tlačiť protirakovinové látky von z bunky skôr, ako sú zabité. A práve tie dve percentá nádorových buniek dokáže udržať a rozvíjať toto čerpadlo, rásť, expandovať a vytvárať liekom odolné nádory. Niektoré z najnovších výskumov na acetogenins uviedlo, že táto látka je schopná zatvárať tieto medzibunkové čerpadlá, čím zabíja viac rakovinových buniek, odolných voči liekom. Vedci potvrdili, že acetogenins zabije viac odolných nádorových buniek tým, že blokuje prenos ATP – hlavného zdroja bunkovej energie. Nádorová bunka potrebuje energiu pre rast a rozmnožovanie sa, a to ešte viac ako iné bunky, pretože spúšťa vyššie uvedené čerpadlo a zaháňa útočiace bunky. Tým, že sa bunke zabráni v dodávkach energie, dôjde k ich uhynutiu. Normálne bunky nepotrebujíú toľko energie, pretože nespúšťajú ono čerpadlo a všeobecne niesu nepriaznivo ovplyvnené inhibítormi ATP
- Štyri štúdie, publikované v roku 1998, ďalej špecifikujú chemikálie v Graviole, ktoré preukazujú veľmi silné protinádorové a protivírusové účinky. Potvrdili, že 14 rôznych testovaných acetogenins ukazuje silné ATP vlastnosti a niektoré sú práve len v graviole.
- Zaujímavá štúdia zverejnená marci roku 2002 vedcami v Japonsku, ktorí študovali rôzne acetogenins, nájdené v rôznych druhoch rastlín. Použili laboratórne myši, naočkované rakovinou pľúc. Jedna tretina nedostala žiadny liek, tretina dostala adriamycin (látka používaná pri chemoterapii), a tretina dostala hlavnú Graviola acetogenin a annonacin (v dávke 10 mg/kg). Na konci dvoch týždňov zostalo z neliečenej časti päť zo šiestich myší nažive. Došlo k meraniu veľkosti nádoru. Skupina adriamycin ukázala 54,6% zníženie nádorovej masy, ale polovica myší zomrela na toxicitu. Myši, ktoré dostali annonacin, boli ešte nažive, a nádory boli inhibované 57,9%, o niečo lepšie ako pri chemoterapii, ale bez toxicity. To priviedlo vedcov ku zhrnutiu, že annonacin bol menej toxický ako adriamycin a annonacin môže v budúcnosti hrať vedúcu rolu v boji proti rakovine.
- V roku 2003 výskumníci na Tchaj-wane prehlásili, že anonacin je vysoko toxický na rakovinové bunky.
Farmaceutické spoločnosti naliali veľké peniaze do vedeckého výskumu – a s výsledkami boli šokovaní. Graviola naozaj bola rakovinu hubiaca rastlina.Ale tým sa príbeh rastliny takmer skončil. Spoločnosti majú so stromom veľký problém – nedá sa patentovať – teda niet spôsobu, ako vrátiť investované peniaze. Ukázalo sa, že spoločnosti takmer sedem rokov skúšali syntetizovať dve z najsilnejších protirakovinových ingrediencii v graviole – to sa však nepodarilo – originál jednoducho neboli schopní replikovať. Neexistoval žiadny spôsob ako ochrániť investované peniaze – a tak testovanie gravioly odišlo do histórie bez akéhokoľvek publikovania – výsledky svojich výskumov nezverejnili!
Na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady európskeho spoločenstva č. 1924/2006 a nariadenie Komisie (EÚ) č. 432/2012, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. V spomínanom nariadení sa výslovne zakazuje predajcom uvádzať u potravín a doplnkov stravy akékoľvek “zdravotné, alebo výživové tvrdenie”, okrem tých, ktoré schváli priamo Európska Komisia alebo Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Všetky informácie o Zdravotných a výživových tvrdeniach uvedené na našej stránke sú len súborom informácií voľne prístupných na internete a dostupnej literatúry z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny alebo výživových doplnkov prípadne jej liečivých účinkoch. Tento produkt je doplnok stravy. Nemá schválené liečivé účinky a nejedná sa o liek. A o jeho užívaní sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.