Brusnice

Tieto guľôčky obsahujú množstvo živín – organických kyselín, vitamínov, najmä C, E, K a provitamínov A a triesloviny. V zrelom stave majú vysoký podiel protihnilobných látok. Fungujú ako silný antioxidant. Obsahujú kyselinu citrónovú, jablčnú, benzoovú a šťaveľovú, z minerálnych látok draslík, magnézium, vápnik, fosfor a sodík. Flavonoidy, ktoré sa v nich hojne nachádzajú, majú hneď viacero vynikajúcich vlastností: znižujú tvorbu krvných zrazenín, upravujú vysoký krvný tlak, zdokonaľujú prietok krvi, spomaľujú vznik artériosklerózy a bránia upchávaniu ciev.

Výborne pôsobia pri zápaloch močových ciest a dokonca pri opakovaných zápaloch. Vyberte si šťavu, čaj, džem, sušené plody, kompót – čokoľvek. Po brusniciach siahnite vždy ak pri močení pociťujete bolesti, a skúste to aj v prípade inkontinencie.


Ako to funguje:

Ešte začiatkom dvadsiateho storočia vedci zistili, že brusnice obsahujú kyseliny, ktoré v tele neoxidujú. Ak osídlia močové cesty, dokážu pokryť povrch niektorých orgánov a vytvoriť čosi ako obranný štít.Tento mechanizmus nedovolí baktérii E. coli ani iným infekciám prilepiť sa na steny močového mechúra, množiť sa a šíriť do okolitých tkanív a štruktúr.

Obsahujú aj omega-3-mastné kyseliny, ktoré obnovujú bunky.

Americkí Indiáni prikladali brusnicové obklady na rany. Podobný dezinfekčný a protizápalový účinok, ktorý chráni močové ústrojenstvo, využívali v boji proti otrave krvi. Preventívne ich jedávali so sušeným mäsom. Brusnice účinkujú proti hnačke, chrípke, skleróze, bolestiam pri menštruácii, majú protirakovinový účinok. Používajú sa ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky a reumatizmu.


Na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady európskeho spoločenstva č. 1924/2006 a nariadenie Komisie (EÚ) č. 432/2012, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. V spomínanom nariadení sa výslovne zakazuje predajcom uvádzať u potravín a doplnkov stravy akékoľvek “zdravotné, alebo výživové tvrdenie”, okrem tých, ktoré schváli priamo Európska Komisia alebo Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Všetky informácie o Zdravotných a výživových tvrdeniach uvedené na našej stránke sú len súborom informácií voľne prístupných na internete a dostupnej literatúry z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny alebo výživových doplnkov prípadne jej liečivých účinkoch. Tento produkt je doplnok stravy. Nemá schválené liečivé účinky a nejedná sa o liek. A o jeho užívaní sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.